Разлика помеѓу преработките на „Матрица (филм)“

Одземени 4 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{внимание}}
'''''Матрикс''''' е американски филм од [[1999]] година, според [[сценарио]] и [[режија]] на [[браќа Ваховски| браќата Ваховски]] (Енди и Лари). Во главните улоги се: [[Киану Ривс]], [[Лоренс Фишбурн]], [[Кериен Мос]] и [[Хуго Вивинг]]. Филмот предизвика голем интерес поради своето сценарио и визуелни ефекти и веќе се здоби со статусот на [[култен филм]]. Снимен е во [[Сиднеј]], [[Австралија]].
 
По појавата и успехот на Матрикс беа снимени уште две продолженија: ''[[Матрикс релоадед]]'' и ''[[Матрикс револуции]]''.
 
 
 
 
[[Категорија:Филмови од 1999]]
[[da:The Matrix]]
[[de:Matrix (Film)]]
[[fieo:The Matrix]]
[[es:Matrix]]
[[eofi:The Matrix]]
[[fr:Matrix]]
[[he:המטריקס]]
[[id:The Matrix]]
[[is:The Matrix]]
[[it:Matrix]]
[[ja:マトリックス (映画)]]
[[he:המטריקס]]
[[lt:Matrica (1999 filmas)]]
[[nl:The Matrix]]
[[ja:マトリックス (映画)]]
[[no:The Matrix]]
[[pl:Matrix]]
[[ru:Матрица (фильм)]]
[[simple:Matrix (movie)]]
[[fi:Matrix]]
[[sv:Matrix]]
[[th:เดอะ เมทริกซ์]]
941.847

уредувања