Разлика помеѓу преработките на „Марина Мијаковска“

с
Бот: козметички промени
с (Брзо додавање категорија Скопјани (со користење на HotCat))
с (Бот: козметички промени)
'''Марина Мијаковска''' ({{роден на|8|јули|1984}}, {{роден во|Скопје|Македонија}}) е [[Македонци|македонска]] [[поет]]еса, [[есеист]] и книжевен критичар.
 
== Биографија ==
Дипломира на Филолошкиот факултет ''Блаже Конески'' на Катедрата за Општа и компаративна книжевност во 2007 г.Истата година посетувала предавања од областа на родовите студии во истражувачкиот центар за родови студии ''ЕвроБалкан'' -Скопје.
 
Моментално е на последипломски студии на истата катедра на Филолошкиот факултет.
 
== Творештво ==
 
Автор е на поетската збирка ''Номадска душа'' , објавена во 2010 г., во издание на ''Антолог''.
 
[[Категорија:Македонски поети]]
 
[[Категорија:Скопјани]]
941.847

уредувања