Разлика помеѓу преработките на „Манко Капак“

Додаден 41 бајт ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: ka:მანკო კაპაკი)
с (Бот: козметички промени)
{{Сапа Инки}}
[[ImageПодатотека:Manku Qhapaq uchuy.png|thumb|200px|Приказ од [[Гваман Пома]]]]
'''Манко Капак''' ([[кечуански јазик|кечуански]]: ''Manqo Qhapaq'' или ''Manku Qhapaq'') бил легендарен прв [[Сапа Инка]] на [[Кралството Куско]] и еден од божествата на [[митологијата на Инките]]. Постојат неколку верзии за неговата поврзаност со основањето на [[Куско]].
 
== Легендата Инти ==
[[FileПодатотека:Ayarmanco1.JPG|thumb|140px|left|Колонијална слика на Манко.]]
Според овој мит, Мако Капак бил син на богот на сонцето [[Инти]] и [[Мама Квила]] и брат на [[Пача Камак]]. Мако Капак бил прославуван како оган и бог на сонцето. Исто така, Манко Капак и негови пријатели биле испратени на земјата од страна на богот на сонцето и излегле од пештерата во Пакаритамбо носејќи златен предмет наречен ''тапак-јаури''. Тие требале да изградат храм на богот на сонцето на местото каде ќе се зарил самиот златен предмет. Местото било во [[Куско]].
 
== Легендата Виракоча ==
 
Според легендата Виракоча, Манко Капак бил син на [[Виракоча]]. Тој и неговите браќа [[Ајар Анка]], [[Ајар Качи]] и [[Ајар Учу]] и неговите сестри [[Мама Окло]], [[Мама Хуака]] и [[Мама Кура]] живееле во близина на [[Куско]] и тие го обединиле народот со околните народи за да ја освојат долината на Куско. Исто така, во оваа легенда има златен предмет, но за разлика од останатите, во оваа легенда Манко Капак ги убил своите браќа и станал прв [[Сапа Инка]].
 
== Живот ==
 
Манко Капак владеел со [[Кралството Куско]] околу 40 години, создавајќи закони и се верува дека го укинал човековото жртвување. Законот забранил женење со неговите сестри, но овие закони не биле имплементирани за благородничките семејства и тие се женеле со негови сестри.Со неа, Манко Капак имал дете по име [[Синча Рока]] кој станал нареден [[Сапа Инка]]. Манко владеел во периодот кога титулата се нарекувала капак што значи лидер на војна, а покасно се наметнала титулата Сапа Инка.
 
== Видете исто така ==
* [[Сапа Инка]]
* [[Список на Сапа Инки]]
* [[Митологија на Инките]]
* [[Империја на Инките]]
* [[Кралство Куско]]
{{succession box | before=''(нема)'' | title=[[Сапа Инка]] | years=о. 1200 | after=[[Синчи Рока]]''}}
{{end box}}
 
 
[[Категорија:Богови на Инките]]
941.847

уредувања