Разлика помеѓу преработките на „Малев“

Додадени 29 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox Airline
|airline = Malév Hungarian Airlines <br /> Magyar Légiközlekedési Vállalat
|image= Malév Hungarian Airlines 737-800.jpg
|image_size = 300
|Slogan = Még egy ok az utazásra // Уште една причина за патување
}}
[[FileПодатотека:Malev Lurdy haz Budapest 2010-03-14 IMG 0440-1000.jpg|thumb|Malév head office]]
'''Малев''' ({{lang-hu|Magyar Légiközlekedési Vállalat}}) е национален авиопревозник на [[Унгарија]] и авиокомпанијата е базирана на аеродромот во [[Будимпешта]]. Лета на 50 дестинации низ 34 земји ширум светот. Малев е член на алијансата [[Oneworld]] од април 2007 година.
 
== Историја ==
Компанијата официјално е основана на 29 Март, 1946 година, кога Унгарско - Советска компанија за цивилно воздухопловство беше формирана. Флотата во тоа време броеше 2 авиона, Li-2 и Po-2. За време на комунистичкиот режим во Унгарија, флотата на Малев се состоеше главно од авиони од советско потекло, од типот Туполев, со кој сообраќаше на дестинации во Европа и Блискиот Исток. Некаде при крајот на комунистичкиот режим, Малев во својата флота додаде авион од типот Боинг 737-200. Моментално флотата на Малев брои вкупно 18 авиони од типот Боинг 737, еден авион од типот Боинг 767, како и неколку авиони од типот Фокер 70 и Бомбардиер CRJ 200. На 12 Јули, 2007 година, [[Лојд Пакстон]] беше назначен за извршен директор на авиокомпанијата. Пакстон беше во бордот на директори на British Airways цели 35 години. На 14 Септември, 2007 година, [[Лојд Пакстон]] даде отказ на работното место, при што, за негов заменик беше назначен Петер Леонов.
 
== Дестинации ==
 
Погледни опширно, [[Дестинации на Малев]].
На 29 Октомври, 2007 година, Малев објави дека ги прекинува северно Американските дестинации за време на зимскиот период, со главна причина дека сообраќајот за време на зимскиот перид е драстично намален, и со тоа придонесува загуба за авиокомпанијата.
 
== Флота ==
 
<center>
|-
|[[Боинг 737-800]]
|5 <br />(Позајмен за време на зимска сезона 08/09)
|164 (19/145) <br /> 180
|Европа, Азија, Блискиот Исток и Африка
|еден авион позајмен на [[Livingston Energy Flight]]
|1
|185 (24/161)
|САД, Канада, Азија<br />
|Планирано е да биде исклучен од сообраќај во блиска иднина
|-
|}
</center>
 
 
[[Категорија:Авиокомпании од Европа]]
941.847

уредувања