Разлика помеѓу преработките на „Македонија на Летните олимписки игри 2004“

с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
[[Податотека:olympic flag.svg|десно|100п]]
'''[[Македонија]]'''<ref>Officially under the provisional appellation "former Yugoslav Republic of Macedonia", short "FYR Macedonia"</ref> учествуваше на '''[[Летни олимписки игри 2004|Летните олимписки игри 2004]]''' во [[Атина]].
 
На овие Олимписки игри, Македонија ја претставуваа 10 спортисти (7 во машка и 3 во женска конкуренција), кои настапија во 5 спортови:
* [[Борење]].
 
== Резултати ==
=== [[податотекаПодатотека:Athletics pictogram.svg|30п]] [[Атлетика]] ===
{{main|Атлетика на Летните олимписки игри - 2004}}
 
{| class="wikitable"
|-
!Дисциплина||Натпреварувачка||Место||Број на<br /> учесници||Резултат||Детали
|-
| [[Атлетика на Летните олимписки игри - 2004 — 100 m|100 m]] || [[Александра Војневска]]||'''48'''||63||12,15||
{| class="wikitable"
|-
!Дисциплина||Натпреварувач ||Место||Број на<br /> учесници||Резултат||Детали
|-
| [[Атлетика на Летните олимписки игри - 2004 — 800 m|800 m]]|| [[Ванчо Стојанов]]||'''58'''||72||1:49,00||
|}
 
=== [[податотекаПодатотека:Swimming pictogram.svg|30п]] [[Пливање]] ===
{{main|Пливање на Летните олимписки игри - 2004}}
 
{| class="wikitable"
|-
!Дисциплина||Натпреварувачка||Место||Број на<br /> учесници||Резултат||Детали
|-
| [[Пливање на Летните олимписки игри - 2004 — 200 m слободен стил во женска конкуренција|200 m слободен стил]] || [[Весна Стојановска]]||'''34'''||41||2:04,64||
{| class="wikitable"
|-
!Дисциплина||Пливач ||Место||Број на<br /> учесници||Резултат||Детали
|-
| [[Пливање на Летните олимписки игри - 2004 — 200 m слободен стил во машка конкуренција|100 m слободен стил]]|| [[Александар Маленко]]||'''35'''||59||1:53,00||
!rowspan=2|Стрелач
!rowspan=2|Место
!rowspan=2|Број на<br /> учесници
!colspan=2|Квалификации
!colspan=2|Финале
|}
 
=== [[Податотека:Canoeing (flatwater) pictogram.svg|30п]] [[Кајак и кану на диви води|Кајак и кану]] ===
{{main|Кајак и кану на диви води на Летните олимписки игри - 2004}}
 
!rowspan=2| Име
!rowspan=2| Место
!rowspan=2| Број на<br />учесници
!colspan=3| 1 круг
!colspan=3| 2 круг
!Резултат
!rowspan=2| Место
!rowspan=2| Број на<br />учесници
!colspan=3| полуфинале
|-
{| class="wikitable"
|-
!Дисциплина||Борач ||Место||Број<br />учесника||Детаљи
|-
| [[Борење на Летните олимписки игри - 2004 — до 74 kg|до 74 kg]] || [[Сихамир Османов]]||'''17'''||21||
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.la84foundation.org/6oic/OfficialReports/2004/Results/ Офцијални резултати од 28. летни олимписки игри]
 
[[Категорија:Република Македонија на Олимписките игри|2004]]
941.847

уредувања