Разлика помеѓу преработките на „Лигурија“

Додадени 36 бајти ,  пред 9 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[СликаПодатотека:Lanterna di Genova.jpg|thumb|250px|right|Светилникот во [[Џенова]], симбол на градот]]
[[СликаПодатотека:Christopher Columbus2.jpg|thumb|left|250px|[[Кристофер Колумбо]]]]
[[СликаПодатотека:Rapallo-IMG 0039.JPG|thumb|left|300px|[[Рапало]] во Лигурија]]
 
'''Лигурија''' е [[италијански регион]], сместен на северо-западниот дел од [[Апенинскиот Полуостров]] и која како главен град ја има [[Џенова]]. На југ се граничи со [[Лигурското Море]], на запад со [[Франција]] (регионот [[Прованса]] - [[Алпи]] - [[Азурен Брег]], на север со регионите [[Пиемонте]] и со [[Емиља-Ромања]] и на исток со [[Тоскана]]. Лигурија е составен дел од Еврорегионот Алпи-[[Медитеран]].
Освен Џенова која е главен град на Лигурија, други познати лигурски градови се и [[Империја]], [[Ла Специја]], [[Савона]], [[Бордигера]], [[Портофино]], [[Сан Ремо]] и [[Сестри Леванте]].
 
== Познати личности ==
Лигурија е регион во кој се родиле многу познати италијански личности како [[Кристофер Колумбо]], [[Николо Паганини]], [[Џузепе Мацини]], [[Џузепе Гарибалди]], [[Едмондо Де Амичис]], [[Еуџенио Монтале]], [[Итало Калвино]], [[Франко Малерба]].
 
== Занимливости ==
* Лигурија е регион во [[Италија]] кој има највисок процент на стари лица и кој се наоѓа на самото дно на листата на наталитет. Речиси една четвртина од населението е над 65 годишна возраст.
 
* Заливот Ла Специја е наречен уште и „Залив на поетите“ во спомен на англиските поети Шели и Бајрон кои таму престојувале на почетокот на [[1800]].
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.regione.liguria.it/ Официјален сајт на Регионот Лигурија]
* [http://www.turismoinliguria.it/lirgw/turismo/ep/preHome.do Портал посветен на туризмот во Лигурија] ('''италијански''';'''француски''';'''англиски''';'''шпански''';'''германски''';'''руски''';'''кинески''';'''јапонски''')
<center></center>
 
[[Категорија: Италијански региони]]
 
[[Категорија: Италијански региони]]
 
{{Link FA|it}}
941.847

уредувања