Лаут (грофовија): Разлика помеѓу преработките

Додадени 8 бајти ,  пред 13 години
с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
Името на Лаут доаѓа од ирскиот збор ''Lughbaidh'' што значи обожување на богот '''Луг''' (''Lugh'') кој бил многу почитува во старите времиња на Ирска.
 
== Види исто така ==
* [[Ленстер]]
* [[Ирска]]
* [[Ирци]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.omeath.ie Omeath Online - Official Site of Omeath, Co. Louth]
* [http://www.carlingford.net Carlingford Online - Carlingford Local and Tourist Site]
* [http://www.dunleerparish.ie Dunleer Parish]
* [http://www.louthcoco.ie Louth Local Authorities]
* [http://www.drogheda.ie Drogheda Tourism - Official Site of the Drogheda Tourist Office]
{{Ирска}}
 
[[Категорија:Ирска ]]
[[Категорија:Административна поделба на Ирска]]
 
941.847

уредувања