Разлика помеѓу преработките на „Лазар Личеноски“

Додадени 4 бајти ,  пред 9 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
'''Лазар Личеноски''' ([[26 март]] [[1901]], [[Галичник]] - [[10 април]] [[1964]], [[Скопје]]) бил македонски [[сликар]] и еден од најавтентичните сликари на македонскиот пејсаж, во кои внесувал и фолклорни елементи. Сликал и мртва природа, портрети и мозаици.
 
== Образование ==
Уметничка школа со академски курс завршил во [[Белград]], 1927 год. Специјализирал ѕидни техники во [[Париз]] во ателјето на [[Марсел Линоар]] и кај [[Пол Бодуен]] на [[Ecole des Arts et Mertiers]], ги посетувал ателјето на [[Андре Лот]] и Academie de la Grande Chaumiere (1927-1929).
 
== Кариера ==
Живеел во [[Белград]], а потоа во Скопје. Бил член на предвоената белградска група ''Облик''.
 
941.847

уредувања