Лагуна Брава: Разлика помеѓу преработките

Додадени 16 бајти ,  пред 13 години
с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
{{Infobox lake
| lake_name = Лагуна Брава <br />Laguna Brava <br />Yolnabaj
| image_lake = yolnabaj2.jpg
| caption_lake = Поглед на езерото
}}</ref> Во [[2000]] имало конфликт за сопственот на езерото помеѓу домородното население и американските сопственици кои сакале езерото да го направат природен резерват.<ref name="OHCHR"/>
 
[[СликаПодатотека:Yolnabaj.jpg|десно|250п|]]
 
== Референци ==
{{Reflist}}
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.prensalibre.com/pl/domingo/archivo/revistad/2006/octubre06/081006/fondo.shtml Prensa Libre article on the Laguna Brava and the land conflict between new US owners and local mayan communities]
* [http://lagunabrava.org/ Friends of Laguna Brava]
 
 
[[Категорија:Езера во Гватемала]]
[[Категорија:Карстни езера]]
 
[[en:Laguna Brava]]
[[es:Yolnabaj]]
941.847

уредувања