Разлика помеѓу преработките на „Крстоносна војна од 1101“

с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Крстоносни војни}}
По паѓањето на [[Ерусалим]] и преземањето на [[Светиот Гроб|Светиот Гроб]] од страна на [[крстоносци|крстоносците]], нивната главна цел била постигнета. Многу од [[крстоносци|крстоносците]] се вратиле по своите земји, но имало и такви кои останале во [[Ерусалим]]. Во текот на [[1101]] година бил организиран нов поход од страна на [[Етиен Де Блоа]] и [[Југ Де Вермондоа]], кои се упатиле кон своите земји пред да биде преземан [[Ерусалим]].
 
Новиот [[папа Паскал II]], наследникот на [[Папа Урбан II|Урбан II]], посакувал нов поход. Овој поход најмногу бил организиран се со цел да се освои [[Анадолија]], каде според кралската власт морало да се освои за да не им пречат кон патот за [[Ерусалим]] [[селџуци|селџуците]]. Овој поход завршил катастрофално за [[крстоносци|крстоносците]] .
941.847

уредувања