Кримскотатарска азбука: Разлика помеѓу преработките

с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
'''Кримската татарска азбука''' е [[азбука]] што ја користи [[кримски татарски јазик]]. Азбуката е базирана на [[кирилица]]та со одредени модификации што се потребни за фонетско-фонолошкиот систем на јазикот.
 
=== Кирилична азбука ===
 
{| style="font-family:Arial Unicode MS; font-size:1.4em; border-color:#000000; border-width:1px; border-style:solid; border-collapse:collapse; background-color:#F8F8EF"
 
 
'''гъ''', '''къ''', '''нъ''' и '''дж''' се посебни букви.
 
[[Категорија:Кирилични азбуки]]
941.847

уредувања