Разлика помеѓу преработките на „Крал на Рим“

Додадени 4 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: zh:罗马国王)
с (Бот: козметички промени)
Сите [[крал]]еви, со исклучок на [[Ромул]], кој функцијата ја добил со самото основање на градот, биле избрани од страна на народот за да служат доживотно, а ниту еден до престолот не дошол со вооружена сила. Иако кај првите четири [[монарх|монарси]] немало принцип на наследство, со петиот крал, [[Луциј Тарквиниј Приск|Тарквиниј Приск]], кралското наследство се востановило според женскиот дел на семејството на починатиот крал. Поради тоа, древните историчари тврделе дека кралот бил избиран врз основа на неговите доблести, а не поради потеклото.
 
== Попис на Римските кралеви <ref>[http://www.statemaster.com/encyclopedia/Kings-of-Rome Kings of Rome, NationMaster.com] [[англиски јазик|анг.]]</ref> ==
 
Имало седум традиционални Кралеви на Рим, пред основањето на [[Римска република|Римската Република]]. Според записите на [[Тит Ливиј]] тие кралеви биле:
|}
 
== Референци ==
{{reflist}}
 
941.847

уредувања