Разлика помеѓу преработките на „Кочанско“

Додадени 3 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
Поимот '''Кочанско''' се употребува за приближно означување на местото на некој настан и значи дека се случило во околината на градот [[Кочани]], т.е. локација која географски гравитира кон градот. Во зависност од административната поделба дефинирана со соодветна законска регулатива понекогаш се мисли на сите населени места кои потпаѓаат под управување на локалните власти во [[општина Кочани]], според оваа дефиниција во одредени периоди некои места потпаѓаат под Кочанско, но некогаш и не.
 
== Види исто така ==
* [[Листа на населени места во Република Македонија#Кочански села|Кочански села]], според актуелната територијална поделба на [[Република Македонија]].
 
{{никулец}}
941.847

уредувања