Разлика помеѓу преработките на „Коста Пеев“

Додадени 6 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
'''Коста Пеев''' ({{роден во|Струмица}}, {{роден на|26|јуни|1936}}) е македонски [[славист]] и [[македонист]], [[дијалектолог]] и специјалист за [[дијалектите на македонскиот јазик]] од [[Егејска Македонија]].
 
== Биографија ==
 
Професор Коста Пеев е дијалектолог и [[македонист]]. Роден е во [[Струмица]]. Својата кариера ја започнува во [[Институт за македонски јазик]] во одделението за [[дијалектологија]] во [[Скопје]]. Во 80- те години зема учество во меѓународен проект за создавање на Сесловенски лингвистички атлас,а потоа и на: Карпатски дијалактолошки атлас и Европски лингвистички атлас.
Професор Коста Пеев е ностел на нагфрадите „Гоце Делчев“ и државната награда за образование „Свети Климент Охридски“
 
== Дела ==
 
* „Речник на македонските дијалекти од југоисточниот дел на Егејска Македонија“.
* „Кукушкиот говор“ (1988 и 1989)
* „Дојрански дијалект“ (1979)
* Раскази за бегалците од [[Кукуш]], записи за дијалекти и речник.
 
[[Категорија:Струмичани]]
[[Категорија:Родени во Струмица]]
[[Категорија:Професори од Македонија]]
 
[[bg:Коста Пеев]]
 
[[Категорија:Професори од Македонија]]
941.847

уредувања