Разлика помеѓу преработките на „Координирано универзално време“

с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: et:UTC)
с (Бот: козметички промени)
Разликата помеѓу УТЦ и [[ГМТ]] (времето по [[Гринич]]) е многу мала и заради тоа често се користи името ГМТ иако не е технички исправно.
 
== Видете исто така ==
* [[Временска зона]]
* [[Листа на временски зони]]
* [[Гринич]]
 
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.bipm.org/en/scientific/tai/time_server.html Bureau International des Poids et Mesures UTC/TAI Time Server] Меѓународно биро за координација на времето {{fr}} {{en}}
* [http://www.time.gov/timezone.cgi?UTC/s/0/java Службен сајт на САД за UTC време] користи [[Јава]]. {{en}}
 
{{Часовни зони}}
 
 
[[Категорија:Временски зони]]
941.847

уредувања