Разлика помеѓу преработките на „Комска азбука“

Додаден 1 бајт ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
'''Коми-зиријанската''' или само '''комиската азбука''' е азбука што ја користи [[коми-зиријански јазик]]. Азбуката е базирана на стандардната [[кирилица]] со одредени модификации приспособени на фонетско-фонолошкиот систем на јазикот.
 
== Азбука ==
 
 
 
{{уралски-јазици-никулец}}
 
 
[[Категорија:Кирилични азбуки]]
941.847

уредувања