Разлика помеѓу преработките на „Коми“

Додадени 33 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот Менува: pt:República de Komi)
с (Бот: козметички промени)
|}
 
[[FileПодатотека:Stef Cathedral Sytyvkar.jpg|thumb|десно|300п|Главниот град [[Ситкивкар]]]]
 
'''Коми''' ([[Руски јазик|рус]] Республика Коми, [[Коми јазик|коми]] ''Коми Республика'') е [[Руски републики|република]] во составот на [[Русија|Руската Федерација]]. Главен град е [[Ситкивкар]]. Претседател е [[Владимир Торлопов]], додека [[Марина Истиховскаја]] е премиер.
** ''Родени'': 10 975 (коефициент на раѓања 11,1)
** ''Умрени'': 15 074 (коефициент на смртност 15,2)
[[FileПодатотека:Komi peoples.jpg|thumb|десно|300п|Припаднички на народот [[Коми (народ)|Коми]]]]
 
 
 
{{русија}}
{{Link FA|nn}}
 
[[Категорија:Руски републики]]
 
{{Link FA|nn}}
 
[[ace:Republik Komi]]
941.847

уредувања