Разлика помеѓу преработките на „Кмерски јазик“

Додадени 37 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: lt:Khmerų kalba)
с (Бот: козметички промени)
{{Инфокутија Јазик
|име=Кмерски
|изворноиме=[[СликаПодатотека:hiesaKhmae.gif]] {{IPA|[pʰiːəsaː kʰmaːe]}}
|изговор=
|држави=[[Камбоџа]], [[Виетнам]], [[Тајланд]], [[Народна Република Кина]], [[САД]], [[Франција]], [[Австралија]]
|регион=
|зборувачи=15,7 до 21,6 милиони (2004)<br />
* Мајчин јазик: 14,7 до 20,6 милиони
** Камбоџа: 12,1 милиони
** Виетнам: 1&nbsp;055&nbsp;174<ref>Луѓе што говорат кмерски во Виетнам според [http://www.ethnologue.com/show_language.asp?code=khm Ethnologue.com] во (1999)</ref>
** Тајланд: 1,2 милиони
** САД: 190&nbsp;000
** Франција: о. 50&nbsp;000
** Австралија: 22&nbsp;000
** Канада: 16&nbsp;500
* Како втор јазик: 1 милион во Камбоџа
|iso1=km|iso2=khm
|lc1=khm|ld1=Централно Кмерски|ll1=Кмерски јазик
Кмерскиот јазик се разликува од околните јазици како што се Тајландскиот, Лао и Виетнамскиот јазик по тоа што не е тоналне јазик. Има три главни дијалекти што се многу слични:
 
* '''[[Батамбанг]]'''
* '''[[Пном Пен (дијалект)]]''' (се смета како стандарден)
* '''[[Северно Кмерски]]''', исто така познат како ''Кмер Сурин'', зборуван од Кмерскиот народ се до Тајланд
* '''[[Кардамом Кмерски]]''', архаичка форма зборувана од мала група на луѓе во планините [[Кардамом]] во западна [[Камбоџа]].
 
== Фонологија ==
Стандардниот Кмерски јазик го има следниот фонолошки систем:
 
=== Согласки ===
{| class="wikitable"
! || Лабијални|| Корнални|| Напчани || Веларни || Глотални
Согласките /[[f]]/, /[[ʃ]]/, /[[z]]/ и /[[ɡ]]/ можат да се сретнат во странски зборови како на пример од Француски или други јазици. Тие не се напишани во табелата затоа што не се сметаат како Кмерски согласки и гласовите не се сретнуваат во Кмерскиот јазик.
 
=== Самогласки ===
 
{| class="wikitable" style="text-align: center"
Точниот број и фонетската вредност на самогласките варира од дијалект до дијалект. Кратките и долгите самогласки од ист квалитет се одделени според должината.
 
=== Слоговна структура ===
Кмерските зборови се најчесто од два или три слогови. Има 85 можни структури на две согласки на почетокот на слогот и две- три согласни структури како што е покажано подолу:
 
|}
 
== Броеви ==
 
Броевите се:
|}
 
== Референци ==
{{reflist}}
 
941.847

уредувања