Разлика помеѓу преработките на „Китара“

Додадени 20 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[СликаПодатотека:Apollo Musagetes Pio-Clementino Inv310.jpg|мини|right|250px|[[Аполон Китаред]] со ''китара'' во рацете]]
 
'''Китарата''' била [[Античка Грција|антички грчки]] [[музички инструмент]] од фамилијата на [[цитра|цитри]]. На [[латински јазик|латински]] се нарекува ''cithara (цитара)'', а во модерниот [[грчки јазик]] зборот ''κιθάρα (китара)'' го добил значењето [[гитара]].
Китарата се свирела примарно со цел да ги придружува танците и епските рецитали, рапсодии, оди и лирски песни. Исто така се свирела самостојно на приеми, банкети, национални игри и тестови на вештина.
 
== Видете исто така ==
* [[Авлос]]
* [[Форминкс]]
* [[Харфа]]
* [[Римска музика]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.1911encyclopedia.org/Cithara Статија на класичната енциклопедија]
* [http://www.oeaw.ac.at/kal/agm Звучни примери од реконструирани антички инструменти]
 
 
 
[[de:Kithara]]
[[et:Kitara]]
[[en:Cithara]]
[[lbet:KitharaKitara]]
[[fi:Kithara]]
[[ja:キタラー]]
[[la:Cithara]]
[[lb:Kithara]]
[[nn:Kithara]]
[[no:Kithara]]
[[pt:Cítara]]
[[ru:Кифара]]
[[fi:Kithara]]
[[sv:Kithara]]
[[tr:Kitara]]
941.847

уредувања