Разлика помеѓу преработките на „Кинеска астрологија“

с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: hu:Kínai asztrológia)
с (Бот: козметички промени)
Комбинирањето на сето ова дава 60-годишен циклус, кој започнува со „Јанг Дрвен Глушец“ и завршува со „Јин Водена Свиња“. Годината која завршува со парен број е „јанг“, а со непарен е „јин“. Овој циклус тече на овој начин:
 
* Ако годината заршува со 0 тоа е јанг метал.
* Ако годината заршува со 1 тоа е јин метал.
* Ако годината заршува со 2 тоа е јанг вода.
* Ако годината заршува со 3 тоа е јин вода.
* Ако годината заршува со 4 тоа е јанг дрво.
* Ако годината заршува со 5 тоа е јин дрво.
* Ако годината заршува со 6 тоа е јанг оган.
* Ако годината заршува со 7 тоа е јин оган.
* Ако годината заршува со 8 тоа е јанг земја.
* Ако годината заршува со 9 тоа е јин земја.
 
Кинескиот зодијак го следи [[Кинески календар|кинескиот календар]], каде Нова година не е на 1 јануари како што е случај со [[грегоријански календар|грегоријанскиот календар]]. Според тоа, некој што е роден во јануари или на почетокот на февруари, според кинескиот хороскоп се смета како да е роден во претходната година.
941.847

уредувања