Разлика помеѓу преработките на „Километри на час“

Додадени 15 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с
с (Бот: козметички промени)
Знакот km/h е најшироко употребуван на сообраќајни знаци и автомобилски брзинометри. Затоа тој е неспоредливо поприсутен отколку правилната единица на [[СИ систем|СИ системот]], [[метри во секунда|m/s]]. Заедно со [[kWh]] (киловат-час), км/ч (km/h) е најчесто употребуваната мерна единица базирана на [[час]]от, кој е само „не-СИ единица прифатена за употреба со СИ единици“ од [[Меѓународно биро за тегови и мери|МБТМ]].<ref>[http://www.bipm.org/en/si/si_brochure/ МБТМ брошура] (СИ навод) {{en}}</ref>
 
== Претворање ==
* 3,6&nbsp;km/h ≡ 1&nbsp;m/s, [[СИ систем]]ската единица за брзина, [[метри во секунда]]
* 1&nbsp;km/h ≈ 0,277 78&nbsp;m/s
* 1&nbsp;km/h ≈ 0,621 37&nbsp;[[милји на час|mph]] ≈ 0,911 34&nbsp;[[стапки во секунда]]
* 1&nbsp;[[јазол (брзина)|јазли]] ≡ 1.852&nbsp;км/ч (точно)
* 1&nbsp;милја = 1,609344&nbsp;км (~1.61&nbsp;км)<ref>1&nbsp;јарда ≡ 0,9144&nbsp;m, а<br />1&nbsp;милја = 1760&nbsp;јарди, па така<br />1&nbsp;милја = 1760 × 0,9144 ÷ 1000&nbsp;km</ref>
* 1&nbsp;милја на час = ~1,61&nbsp;километри на час
* 1&nbsp;километар на час = ~0,62&nbsp;милји на час
 
== Видете исто така ==
* [[Големински редови (брзина)]]
* [[Милји на час]]
 
== Наводи ==
<references/>
 
== Надворешни врски ==
* [http://flauna.org/speed/ Претворувач на единици за брзина]: km/h, mph, јазли и тн. {{en}}
* [http://www.odometre.com Претворање на метрички и британски единици] {{en}}
* [http://www.convert-me.com/en/convert/speed Претворувач-пресметувач на единици за брзина] {{en}}
 
{{measurement-stub}}
941.847

уредувања