Разлика помеѓу преработките на „Килис (покраина)“

с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
|}}
 
'''Килис ''' ([[турски јазик|турски]]: ''Kahramanmaraş'') е провинција во јужна [[Турција]]. Административен центар на вилаетот е истоимениот град [[Килис ]] . Покраината има 114 724 жители (2006) и плоштина од 1 642 кв.км. Разделен е на 4 општини.
 
{{Шаблон:Турски провинции никулец}}
 
[[Категорија:Провинции во Турција]]
 
{{Шаблон:Провинции во Турција}}
 
{{coord|36|48|03|N|37|07|26|E|region:TR-79_type:adm1st|display=title}}
 
[[Категорија:Провинции во Турција]]
 
[[ar:كيليس (محافظة)]]
941.847

уредувања