Разлика помеѓу преработките на „Кечуанска азбука“

Додадени 24 бајти ,  пред 9 години
с
Бот: козметички промени
с (Брзо додавање категорија Латинични азбуки (со користење на HotCat))
с (Бот: козметички промени)
'''Кечуанската азбука''' е писмо кое го користи [[кечуанскиот јазик]] и се базира на [[латиница]]та.
 
== Правопис ==
=== За свои зборови ===
 
Бројот на буквите кои ги користи кечуанскиот зависи од неговите дијалекти. Сепак, општо, следните се основните букви за запишување на јазикот:
|}
 
=== За странски зборови ===
 
За странските зборови кечуанскиот користи и додатни букви, најчесто присвоени од [[шпански]]от.
|}
 
=== За фонетско читање ===
За фонетско читање и пишување се користат:
 
|}
 
== Видете исто така ==
* [[Кечуански јазик]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.runasimi.de/qillqana.htm runasimi.de]
 
[[CategoryКатегорија:Кечуански јазици]]
[[Категорија:Латинични азбуки]]
 
941.847

уредувања