Квадрат (алгебра): Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: tr:Kare (cebir))
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[СликаПодатотека:Grafikon so broevi na kvadrat.jpg|thumb|350px|y=x<sup>2</sup>, броеви од 1 до 25 и истите на квадрат]]
Во [[алгебра]]та, '''квадрат''' на еден број е истиот тој број [[множење|помножен]] сам со себе. За да се '''дигне на квадрат''' едно количество се множи само со себе.
Ова се запишува со тоа што бројот се [[надзнак и подзнак|надзначува]] со „2“; бројот ''x'' на квадрат се пишува со ''x''<sup>2</sup>. Така:
 
Треба да се спомене дека квадратот на било кој број може да се претстави како збирот (за 0≤n)
:1 + 1 + 2 + 2 + ... + (''n'' &minus; 1) + (''n'' &minus; 1) + ''n''.
 
На пример, 4 на квадрат или 4<sup>2</sup> е еднакво на
</blockquote>
 
== Примена ==
Бидејќи производот од два [[реален број|реални]] [[нргативен број|негативни броеви]] е позитивен, а производот од два реални [[позитивен број|позитивни броеви]] е исто така позитивен, следи дека ниеден број на квадрат не може да биде негативен. Ова има важни последици. Поконкретно, следи дека не може да постои ниеден [[квадратен корен]] за негативен број во рамките на системот на [[реален број|реални броеви]]. Ова на математичарите им остава дупка во системот на реални броеви, која би ја пополниле со претполагање на [[имагинарен број|имагинарни броеви]], започнувајќи со [[имагинарна единица|имагинарната единица]] ''i'', која по договор е еден од корените на &minus;1−1.
 
Дигањето на квадрат е полезно во статистиката за изнаоѓање на на [[стандардна девијација|стандардната девијација]] на дадено население или [[изборна група]] од нејзината [[средна вредност]]. Секоја единица податоци се одзема од средната вредоност, па резултатот се става на квадрат. Потоа се зема просек од новото множество броеви (од кои секое е позитивно). Овој просек е [[варијанса]] (отстапка), а неговиот квадратен корен е стандардната девијација -- во финансовото работење, [[волатилност]]а.
 
== Видете исто така ==
* [[Квадратен корен]]
* [[Куб (алгебра)]]
941.847

уредувања