Разлика помеѓу преработките на „Кајзер“

Додадени 13 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: it:Kaiser)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[СликаПодатотека:Wilhelm II & Franz Josef.jpg|thumb|right|300px|Двоен портрет на кајзерите [[Вилхелм I]] на [[Германско царство|Германија]] (лево) и [[Франц Јозеф I]] на [[Австроунгарија]] (десно)]]
'''Кајзер''' ([[герм.]] ''Kaiser'') е [[германски јазик|германска]] титула со значење „[[Император]]“ или „[[Цар]]“, со женски еквивалент ''Kaiserin'', „[[Императорка]]“, „[[Царица]]“.
На германски зборот не е ограничен на владетели на [[Германско царство|Германското]], [[Австриско царство|Австриското]] или [[Света Римска Империја|Светото Римско царство]], туку генерички еквивалент на ''цар'' или ''император'', за владетели на други царства. На пример [[кинески цар|царот на Кина]] на германски се нарекува ''Chinesischer Kaiser'' или ''Kaiser von China''.
 
== Историја на зборот ==
Зборот ''кајзер'' доаѓа од [[Стар Рим|римската]] титула [[Цезар (титула)|Цезар]] („Каесар“ според [[класичен латински јазик|класичниот латински изговор]]), со [[Словенски јазици|словенскиот]] еквивалент [[Цар]]. Ова е суверена [[монарх]]иска титула од највисок ранг.
== Германска историја и претходница на титулата ==
Оваа римска царска титула за прв пат се возобновува во Франкското царство by [[Карл Велики]] во 800, како хегемон на католичкиот Запад - со тоа воспоставувајќи се на исто ниво со [[Византиска империја|Византиската империја]] и Муслиманскиот калифат. Кога царството се поделило по пат на наследства, тоа почнало да се поврзува со источното („германско“) кралство. [[Цар на Светата Римска Империја|Царевите на Светата Римска Империја]] ([[962]]—[[1806]]) („Прв Германски [[Рајх]]“, која сега бил [[изборна монархија]]) себеси се нарекувале ''Кајзер'', додека комбинирајќи ја оваа царска титула со титулата Римски крал (која назначениот наследник ја добивал пред крунисувањето); овие владетели се гледале себеси како продолжение на [[Римски цар|римските цареви]] и затоа користеле таква титула.
 
Владетелите на [[Австроунгарија|Австроунгарската]] империја ([[1804]]—[[1918]]), од [[Хабсбурговци]]те кои од [[1440]] биле [[Цар на Светата Римска Империја|цареви на Светата Римска Империја]] ја користеле титулата ''Кајзер'', иако биле формално избирани.
 
Меѓутоа на [[македонски јазик|македонски]] и највеќето други јазици, непреведената титула се однесува на царевите на [[Германско царство|Германското царство]] ([[1871]]—[[1918]]) („Вториот Рајх“) кое канцеларот Бизмарк вешто го создал од две федерации од многу мали принципати (''Kleinstaaterei'') кои ја сочинувале Германија, сржта на некогашната [[Света Римска Империја]].
* [[Вилхелм II]] (1888—[[1918]]), за време на чие владеење паѓа Германската монархија, близу крајот на [[Прва Светска војна|Првата Светска војна]].
 
== Видете исто така ==
* [[Германско царство]]
* [[Листа на германски монарси]]
941.847

уредувања