Разлика помеѓу преработките на „Карпестата уметност во Македонија“

с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
Неодамна е откриен 100 000-от карпест гравир на територијата на Република Македонија. Се претпоставува дека на територијата на денешна Македонија има над еден милион карпести гравири. Според [[Светска Федерација за Карпеста Уметност|Светската Федерација за Карпеста Уметност]] Македонија е светски лидер на полето на истражувањето на карпестата уметност. Според др.[[Душко Алексовски]], Македонија е резерват на карпеста уметност.Во Македонија е пронајден и [[Скочивирски натпис|Скочивирскиот натпис]]-атомска бомба во научниот свет. Сличноста на буквите од овој натпис со буквите од глаголицата упатуваат на размислување дека Светите браќа [[Кирил и Методиј]] не случајно го измислиле "[[Глаголица|словенското писмо]]". Истражувањата на карпестата уметност во Македонија се битни за правилното дефинирање на културното, историското и јазичното наследство на светската цивилизација.
 
== Надворешни извори ==
[http://www.unet.com.mk/rockart/ Македонски национален центар за истражување на камената уметност]
 
941.847

уредувања