Разлика помеѓу преработките на „Капелекерк“

Нема измена во големината ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox religious building
|building_name=Капелекерк <br /> Église de la Chapelle
|image= Église de la Chapelle Bxl 01.JPG
|caption=
}}
 
''' Капелекерк ''' ([[француски јазик|француски ]] : ''Église de la Chapelle) '') е црква која се наоѓа во [[Брисел]], [[Белгија]]. Била изградена во [[1134]] година. Дел од цкрката бил разрушен во [[1695]] година, а истата за последен пат била реновирана во [[1989]] година.
{{Шаблон:Цркви-Никулец}}
 
[[Категорија:Цркви во Брисел]]
 
{{Шаблон:Цркви-Никулец}}
 
[[en:Kapellekerk]]
941.847

уредувања