Кадуски јазици: Разлика помеѓу преработките

Додадени 3 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
Кадуските јазици се подгрупа на нило-сахарски јазици|нилосахарските јазици и се поделени во три подгрупи:
 
* '''Западни''' ([[Тулишки јазик]], [[Кеига јазик]], [[Кангаски јазик]])
* '''Централни''' ([[Мириски јазик]], [[Кадуглиски јазик]], [[Качаски јазик]], [[Тумаски јазик]])
* '''Источни''' ([[Кронгоски јазик]], [[Тумтумски јазик]])
 
{{нило-сахарски-јазици-никулец}}
941.847

уредувања