Разлика помеѓу преработките на „Иекавски изговор“

Додадени 8 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
Карактеристично за овој изговор е тоа што [[Старословенски јазик|старословенското]] [[Јат|"јат"]] ({{Уникод|Ѣ}}, {{Уникод|ѣ}}) преминало во ije (ије) или je.
 
== Види исто така ==
* [[Екавски изговор]]
* [[Икавски изговор]]
* [[Српски јазик]]
* [[Хрватски јазик]]
* [[Бошњачки јазик]]
* [[Црногорски јазик]]
 
[[Категорија:Српски јазик]]
941.847

уредувања