Разлика помеѓу преработките на „Источнословенски јазици“

с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
 
== Историја ==
Тешко е да се одреди кога [[староруски јазик|стариот источнословенски јазик]] (наречен „староруски“) се раздвоил од општиот прасловенски јазик ([[VI век|VI]]–[[XI век]]).
 
Историјата на источнословенските јазици е мошне сензитивна тема, бидејќи сите народи сакаат што подолга историја за сопствениот јазик. Затоа мораме да се направи круцијална разлика помеѓу историјата на ''дијалектите'' и историјата на ''книжевните јазици'' кои ги користеле источните словени . Иако во највеќето стари текстови може да се види дијалектот на авторот, тие исто така видно се труделе да пишуваат на [[старословенски јазик|јазик различен од нивните дијалекти]] и да одбегнуваат правење на грешки по кои ние денес ги лоцираме.
941.847

уредувања