Разлика помеѓу преработките на „Ирокези“

Додадени 13 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот Менува: ko:이로쿼이 연맹, sk:Irokézi)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Етничка група
|група= Ирокези<br />''Haudenosaunee''
|слика= [[Податотека:Flag of the Iroquois Confederacy.svg|center|135px]]
|вкупен= околу '''125,000'''<br />{{smaller|(80,000 во САД<br />45,000 во Канада)}}
|регион1 = {{flagcountry|Canada}}<br /><span style="padding-left:2.25em;"><small>(јужен [[Квебек]],&nbsp;јужно [[Онтарио]])</small></span>
|поп1 =
|ref1 =
|регион2= {{flagcountry|United States}}<br /><span style="padding-left:2.25em;"><small>([[Њу Јорк]],&nbsp;[[Висконсин]],&nbsp;[[Оклахома]])</small></span>
|поп3 =
|ref2 =
 
== Литература ==
* [http://www.kahonwes.com/iroquois/document1.html The Great Law of Peace] New World Roots of American Democracy, by David Yarrow
* [http://www.kahonwes.com/iroquois/stories.htm Iroquois Stories]
* [http://eaglecircle.org/indexbg/docs/resursi/NEW/history/irohistory.html Краток преглед на ирокезката историја]
* [http://www.iroquoisdemocracy.pdx.edu/ Great Law of Peace and the US Constitution]
* [http://www.mingolanguage.org/iroquoianlanguages.html Iroquois Languages]
* [http://www.amazon.com/White-Roots-Peace-Iroquois-Book/dp/0940666308/ White Roots of Peace: The Iroquois Book of Life] by Paul Wallace
* [http://www.everyculture.com/multi/Ha-La/Iroquois-Confederacy.html Iroquois Confederacy]
 
{{Ирокези}}
 
[[Категорија:Народи]]
[[Категорија:Индијански племиња]]
941.847

уредувања