Интегрално коло: Разлика помеѓу преработките

Додадени 7 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Менува: tr:Tümdevre)
с (Бот: козметички промени)
Постои цел спектар на интегрирани кола кои извршуваат различни функции, некои од нив се:
 
* [[микропроцесор]]
* [[меморија]]
* [[РОМ]]
* [[засилувач]]и
* [[пулсен коден модулатор]], [[кодер]]/[[декодер]]
* [[логичко коло]]
* [[модем]] и др.
 
Заради големиот број на елементи на мал простор често има потреба да се ладат со дополнителни уреди. Тоа е редовен случај кај [[микропроцесор]]ите.
941.847

уредувања