Изговор: Разлика помеѓу преработките

Додадени 12 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: sk:Explicitnosť)
с (Бот: козметички промени)
 
Еден збор може да се искаже на различни начини кај различни поединци или групи, и ова зависи од многу фактори, меѓу кои се:
# средината во која говорникот израснал
# средината во која говорникот живее
# постоење на говорна мана
# [[етничка група|етничка припадност]]
# [[општествена класа]]
# ниво на [[образование]]
 
== Лингвистичка терминологија ==
 
== Видете исто така ==
* [[Правоговор]]
* [[Фонетика]]
* [[Меѓународна фонетска азбука]] - стандард за [[фонетски приказ]] на сите јазици
* [[Јазик]]
* [[Логопедија]]
* [[Говор]]
 
[[Категорија:Фонетика]]
941.847

уредувања