Разлика помеѓу преработките на „Идеологија“

Нема измена во големината ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот Менува: war:Idolohiya)
с (Бот: козметички промени)
 
'''Идеологија''' е организиран збир на [[идеа|идеи]]. Зборот „идеологија“ прв го употребил грофот [[Дестут де Траси]] при крајот на 18-от век за да дефинира „[[наука]] на идеи“. Една идеологија може да се прифати како јасен светоглед, начин да се гледа на нештата (види [[Велтаншаунг]]), како здрав разум (види [[Идеологија во секојдневие]]) и неколку [[философија|философски]] тенденции (види [[Политичка идеологија]]), или сет идеи предложени од страна на доминантна класа на едно општество до сите членови на ова општество ([[Марксизам|марксистичка]] дефиниција на идеологија - види [[Идеологија како инструмент за општествена репродукција]]).
[[krc:Идеология]]
 
[[Категорија:Идеологии| Идеологија]]
[[ka:იდეოლოგია]]
[[ko:이데올로기]]
[[krc:Идеология]]
[[ku:Îdeolojî]]
[[ky:Идеология]]
941.847

уредувања