Разлика помеѓу преработките на „Иван Точко“

Додаден 1 бајт ,  пред 9 години
с
Бот: козметички промени
(белешка)
с (Бот: козметички промени)
Автор е на збирките раскази „Бојана“, „Акорди“, „Прстен“, „Раскази“ и „Лебедова песна“, како и новелите „Вино за душите“ и „Грев“. Последно негово објавено дело е драмата во осум сцени со прилог „Плуто“.
 
== Литературно творештво ==
* Бојана (раскази, 1953)
* Акорди (раскази, 1956)
* Охридска трилогија (три драмски текстови - Под Акропол, Робинка и Плуто, 1974)
 
= Референци =
{{reflist}}
 
[[Категорија: Македонци|Точко Иван]]
[[Категорија: Македонски писатели|Точко Иван]]
[[Категорија: Македонска литература|Точко Иван]]
 
[[bg:Иван Точко]]
941.847

уредувања