Разлика помеѓу преработките на „Знаме на Народна Република Кина“

с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
'''Знамето на [[Народна Република Кина]]''' или "петѕвездено знаме" ({{zh|s=五星红旗|t=五星紅旗|p=wǔ xīng hóng qí}}) е националното знаме на [[Кина]] дизајнирано до [[Зенг Лиансонг]]. Ова знаме било дизајнирано во јули [[1949]]. Првото национално знаме на Кина датира од 1872 година. Тоа било жолто со син змеј кој ја претставува династијата Манчу (Кинг). Во [[1911]] година знамето било сменето после револтот на народот против династијата и се усвоило знаме со пет ленти.
 
== Значење на ѕвездите во митологијата ==
Во кинеската митологија петте ѕвезди го означуваат светот поделен на пет делови: средното кралство (симболизирано од жолта боја), источно кралство (зелена боја), западно (бела боја, северно кралство (црва боја) и јужно кралство (црвена боја). Секое кралство е претставено и од одредени животни.
 
== Симболизам на знамето ==
Сегашното знаме на Кина е црвено со пет ѕвезди во жолта боја. Црвената боја ја претставува крвта која ја пролеале кинеските војници за време на револуцијата. Златната боја ја симболизира кинеската нација и култура. Големата ѕвезда го симболизира водството на комунистичката партија на Кина, додека четирите помали ѕвезди ги означуваат четирите кинески класи на граѓанство: [[работници]], [[селани]], мала [[буржоазија]] и висока класа.
 
== Сензитивност кон знамето ==
Голем број на Кинези се однесуваат сензитивно кон знамето на Кина. Сечење, лепење или пишување на знамето е [[табу]].
 
== Видете исто така ==
* [[Грб на Кина]]
* [[Народна Република Кина]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.protocol.gov.hk/flags/eng/n_flag/index.html Знамето на Кина]
 
{{Азија по тема|Знаме на}}
 
[[CategoryКатегорија:Знаме на Кина]]
[[CategoryКатегорија:Знамиња на Кина]]
[[Категорија:Национални симболи на Кина]]
[[Категорија:Кина]]
941.847

уредувања