Разлика помеѓу преработките на „Знаме на Кувајт“

Додадени 29 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: yo:Flag of Kuwait)
с (Бот: козметички промени)
Пред 1961 година знамето на Кувајт било црвено и бело. Денес знамето има пан-арапски бои и ги има следните значења: црната боја го претставува поразот на непријателот, црвената е бојата на крвта на кувајскиот меч. Белата боја претставува чистота, додека зелената е боја за плодноста на земјата.
 
== Видете исто така ==
* [[Грб на Кувајт]]
* [[Кувајт]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.fotw.net/images/k/kw~j.gif Воено знаме]
* [http://www.geocities.com/Athens/Ithaca/5666/englishhomeflag.html Историски знамиња на Кувајт]
{{Азија по тема|Знаме на}}
 
[[CategoryКатегорија:ЗнамињаЗнаме на Кувајт]]
 
[[CategoryКатегорија:ЗнамеЗнамиња на Кувајт]]
[[Category:Знамиња на Кувајт]]
[[Категорија:Национални симболи на Кувајт]]
[[Категорија:Кувајт]]
 
{{Азија по тема|Знаме на}}
 
[[af:Vlag van Koeweit]]
941.847

уредувања