Разлика помеѓу преработките на „Зимски олимписки игри 1980“

с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
* [[Ерик Хајден]] од [[САД]] доминирал во [[брзо лизгање]], освојувајќи 5 златни медали. Тој победил во тркитњ на 500, 1.000, 1.500, 5.000 и 10.000 m), притоа поставувајќи 4 Олимписки и еден светски рекорд. Овој потфат, до денес останал не надминат во овој спорт.
* [[Робин Кузинс]] од [[Велика Британија]] освоил златен медал во уметничко лизгање во машка конкуренција.
* Во драматичен двобој, во трката на 15 km во скијачко трчање, Швеѓанецот [[Томас Васберг]] го победил Финецот [[Јуха Мието]] за само 0,01 s. Ова е најмлаата разлика во овој спорт на олимписките игри досега. По игрите, била донесена одлука од страна на [[Меѓународна скијачка организација|Меѓународна скијачка организација]], според која времето во натпреварите на Олимписките игри да се мери во стотинки.
* На турнирот во [[хокеј на мраз]], хокејарската репрезентација на [[САД]] успеала да го ја победи хокејарската репрезентација на [[Советски Сојуз|Советскиот Сојуз]] во клучниот натпревар со 4-3. Драматичниот натпревар меѓу овие две репрезентации се смета за еден од најдраматичните во историјата на спорт и денес е познат под епитетот „[[Чудо на мразот]]“. За овој натпревар, во 2004 година бил снимен филм, насловен ''Чудо''.
 
941.847

уредувања