Разлика помеѓу преработките на „Западен Брег“

Додадени 15 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот Менува: hr:Zapadna Obala)
с (Бот: козметички промени)
По распаѓањето на [[Отоманска Империја|Османлиската Империја]], оваа територија станува дел од [[Британски Мандат Палестина|Британскиот Мандат Палестина]]. По [[Арапско-израелска војна од 1948 година|Арапско-израелската војна од 1948 година]], Западниот Брег е освоен и анектиран од страна на [[Јордан]]. Територијата останува под јорданска власт до [[1967]] година, кога во текот на [[Шест-дневна војна|Шест-дневната војна]], [[Израел]] го освојува Западниот Брег. Со исклучок на [[Источен Ерусалим]], Западниот Брег не е анектиран од страна на Израел.
 
== Управување со Западниот Брег ==
 
Според [[Договор од Осло|Договорот од Осло]] од [[1993]] година, конечниот статус на Западниот Брег треба да биде предмет на иден договор помеѓу Израел и палестинската страна. Според привремениот договор, Изреал ги повлече своите воени сили од одедени делови од Западниот Брег, кој тогаш беше поделен на три области:
 
* Земја контролирана и управувана од Палестинците (Област А)
* Земја контролирана од Израел, но управувана од Палестинците (Област Б)
* Земја контролирана и управувана од Израелците (Област В)
 
Областите Б и В претставуваат најголем дел од територијата на Западниот Брег.
 
== Демографија ==
Според проценките на Палестинското Биро за Статистика, на крајот од [[2006]] година во Западниот Брег (вклучувајќи го и Источен Ерусалим) живеат околу 2,5 милиони [[Палестинци]]. На Западниот Брег има и преку 260,000 израелски доселеници, како и околу 185,000 доселеници што живеат во анектираниот Источен Ерусалим.
 
== Видете исто така ==
* [[Појас Газа]]
* [[Палестина]]
* [[Палестински територии]]
* [[Палестинска самоуправа]]
* [[Палестинска ослободителна организација]]
* [[Израел]]
 
{{Гео-никулец}}
941.847

уредувања