Разлика помеѓу преработките на „Железничка станица Хајдарпаша“

с
Бот: козметички промени
с
с (Бот: козметички промени)
[[FileПодатотека:Haydarpasa train station.jpg|thumb|right|250px|Haydarpaşa train station]]
 
'''Железничката станица Хајдарпаша''' ([[турски]]: ''Haydarpaşa Garı'') е почетна и главна железничка станица на азискиот дел од градот [[Истанбул]], [[Турција]]. Првата станица била изградена во [[1872]] година.
Таа служи за железничко поврзување на градот со престолнината [[Анкара]], и поретки други дестинации во [[Анадолија]], како и со [[Багдад]] и [[Медина]]. Железничката мрежа на европските и азиските земји во моментов се поврзани со [[Босфорски ферибот]], кој во иднина е планирано да се замени со подводен [[тунел]]. Проектот треба да биде реализиран во [[2012]] година. [[Мармарај]] (Железнички тунел на Босфотор) исто така ќе се поврзи преку метро на европските и азиските делови на градот.
 
== Видете исто ==
* [[Железничка станица Сиркечи]],
* [[Јавен транспорт во Истанбул]]
 
== Наводи ==
{{Reflist}}
 
== Надворешни врски ==
{{commonscat|Haydarpaşa Terminal}}
* [http://www.pointsfromturkey.com/haydarpasa.html Haydarpaşa Train Station]
{{coord|40.996111|N|29.018611|E|region:TR_type:landmark|display=title}}
 
[[CategoryКатегорија:Транспорт во Истанбул]]
[[CategoryКатегорија:Османлиска архитектура]]
[[CategoryКатегорија:Железнички станици во Истанбул|Х]]
 
[[ar:محطة حيدر باشا]]
941.847

уредувања