Разлика помеѓу преработките на „Еврејска автономна област“

с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: af:Joodse Outonome Oblast)
с (Бот: козметички промени)
! colspan="2" align=center bgcolor="#FFDEAD" |Еврејска автономна област
|-
| style="vertical-align: middle;" |[[СликаПодатотека:Flag of the Jewish Autonomous Oblast.svg|200п|Знаме на Еврејската автономна област]]
| style="vertical-align: middle;" | [[СликаПодатотека:Coat of Arms of Jewish AO.png|100п|Грб на Еврејската автономна област]]
|-
! colspan="2" align="center" | =[[СликаПодатотека:RussiaJewish2007-07.png|Положба во Русија]]
|-
|+<font size="+1">'''Далекуисточен федерален округ во Русија '''</font>
Површината е 36.100 km², а живеат 186.541 луѓе (податоци од 2006).
 
== Население ==
Според рускиот попис (2002) Еврејската автономна област има 190,915 жители.
 
Етнички групи по бројност се:
* [[Руси]] 171,697 (89.93%)
* [[Украинци]] 8,483 (4.44%)
* [[Евреи]] 2,327 (1.22%)
* [[Татари]] 1,196 (0.63%)
* [[Белоруси]] 1,182 (0.62%)
* [[Молдавци]] (0.35%) 594
* [[Азери]] (0.31%) 453
* [[Германци]] (0.24%) 402
* [[Корејци]] (0.21%) 401
* [[Мордовијанци]] (0.21%) 320
* [[Чуваши]] (0.17%) 282
* [[Ерменци]] (0.15%) 188
* [[Башкирци]] (0.10%) 156
* [[Узбеци]] (0.08%) 148
* [[Полјаци]] (0.08%) 132
* [[Роми]] (0.07%) 128
* [[Таџици]] (0.07%), 103
* [[Мари (народ)|Мари]] 102(0.05%)
* [[Кинези]] 102 (0.05%)
 
Вкупно се евидентирани 95 различни етнички групи.
941.847

уредувања