Разлика помеѓу преработките на „Евангелие според Лука“

с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
Авторот на ова [[евангелие]] е [[Апостол Лука (Евангелист)|Апостол Лука]], често нарекуван и Евангелист. По занимање, Лука бил лекар и долгододишен соработник со [[апостол Павле]] во [[Антиохија]], [[Сирија]]. Во преден план, евангелието на Лука било наменето за христијанските заедници, кои се состоеле претежно од луѓе кои претходно верувле во паганските обичаи или пак [[евреи]]. Лука евангелието го создал на начин по кој читателот во Исус да може да го препознае [[Бог]].
 
Некои редови од евангелието, како ''Parable of the Prodigal Son и Parable of the Good Samaritan'' се споменуваат само во ова евангелие. Исто така, ова евангелие дава посебен акцент на молитвата, улогата на Светиот Дух.<ref>Donald Guthrie, ''New Testament Introduction'' (Leicester, England: Apollos, 1990), p. 105.</ref>
 
Освен ова евангелие, се смета дека апостол Лука ги напишал и [[Дела на светите апостоли|Апостолските дела]].<ref>Udo Schnelle, ''The History and Theology of the New Testament Writings'', p. 259.</ref>Всушност, Делата на светите апостоли и Евангелието на Лука во некои изданија на [[Библија|Библијата]] биле претставени како една книга.<ref>[http://www.thebooksofthebible.info ''The Books of The Bible''] (Colorado Springs: International Bible Society, 2007); ''The Original New Testament'' (San Francisco: Harper & Row, 1985).</ref>И двата ракописи започннуваат со обраќањето на Лука кон “Теофил“ за кој се смета дека е или некоја титула односно чин или некоја личност, кој очигледно имал одредено претходно познавање за христијанството и можеби бил личност со некаков службен статус, со оглед на тоа што Лука му се обраќа со титулата „честити” ‡ истата титула со која Павле им се обраќал на Феликс и на Фест, римски управители во [[Јудеја]].
 
Некои современи критичари сметаат дека апостол Лука, слично како [[Апостол Матеј]], за создавањето на својот ракопис се потпирал врз основа на [[евангелие на Марко|евангелието на Марко]]. За создавањето на евангелието постојат повеќе тврдења. Се смета дека тоа било направено некаде кон 60-тите години од [[1 век]],<ref>D. R. W. Wood, New Bible Dictionary (InterVarsity Press, 1996), 704.</ref><ref>Carson, D.A.; Moo, Dougals J. (1992). "4" (in English). An introduction to the New Testament. Morris, Leon. Grand Rapids, MI: Zondervan. pp. 116. ISBN 0-310-519-4051940-3.</ref> или пак кон крајот на 1 век.<ref name ="Harris Gospels">[[Stephen L Harris|Harris, Stephen L.]], Understanding the Bible. Palo Alto: Mayfield. 1985. "The Gospels" p. 266-268</ref>
 
== Наводи ==
 
{{DEFAULTSORT:Лука}}
 
[[Категорија:Книги од Новиот Завет]]
[[CategoryКатегорија:Чуда од Новиот Завет]]
[[Категорија:Канонски евангелија]]
 
[[ar:إنجيل لوقا]]
[[arc:ܟܪܘܙܘܬܐ ܕܠܘܩܐ]]
[[bg:Евангелие от Лука]]
[[zh-min-nan:Lō͘-ka Hok-im]]
[[bo:༄༅།། ལུ་ཀཱ་ཡིས་བྲིས་པའི་འཕྲིན་བཟང་བཞུགས་སོ།།]]
[[bs:Evanđelje po Luki]]
[[br:Aviel Lukaz]]
[[bs:Evanđelje po Luki]]
[[bg:Евангелие от Лука]]
[[ca:Evangeli segons Lluc]]
[[cs:Evangelium podle Lukáše]]
[[da:Lukasevangeliet]]
[[de:Evangelium nach Lukas]]
[[en:Gospel of Luke]]
[[et:Luuka evangeelium]]
[[el:Κατά Λουκάν Ευαγγέλιον]]
[[esen:EvangelioGospel deof LucasLuke]]
[[eo:Evangelio laŭ Luko]]
[[es:Evangelio de Lucas]]
[[et:Luuka evangeelium]]
[[eu:Lukasen Ebanjelioa]]
[[fa:انجیل لوقا]]
[[fi:Evankeliumi Luukkaan mukaan]]
[[fj:Ai Tukutuku-vinaka sa vola ko Luke]]
[[fr:Évangile selon Luc]]
[[fy:Evangeelje fan Lukas]]
[[fur:Vanzeli seont Luche]]
[[fy:Evangeelje fan Lukas]]
[[hak:Lu-kâ-fuk-yîm]]
[[he:הבשורה על-פי לוקאס]]
[[ko:루카 복음서]]
[[hy:Ավետարան ըստ Ղուկասի]]
[[hr:Evanđelje po Luki]]
[[idht:Injil LukasLik]]
[[hu:Lukács evangéliuma]]
[[hy:Ավետարան ըստ Ղուկասի]]
[[ia:Evangelio secundo Luca]]
[[id:Injil Lukas]]
[[it:Vangelo secondo Luca]]
[[ja:ルカによる福音書]]
[[he:הבשורה על-פי לוקאס]]
[[jv:Injil Lukas]]
[[swko:Injili루카 ya Luka복음서]]
[[ht:Lik]]
[[la:Evangelium secundum Lucam]]
[[lt:Evangelija pagal Luką]]
[[hu:Lukács evangéliuma]]
[[ml:ലൂക്കാ എഴുതിയ സുവിശേഷം]]
[[nds:Lukasevangelium]]
[[fj:Ai Tukutuku-vinaka sa vola ko Luke]]
[[nl:Evangelie volgens Lucas]]
[[nn:Evangeliet etter Lukas]]
[[ja:ルカによる福音書]]
[[no:Evangeliet etter Lukas]]
[[nn:Evangeliet etter Lukas]]
[[nds:Lukasevangelium]]
[[pl:Ewangelia Łukasza]]
[[pt:Evangelho segundo Lucas]]
[[ro:Evanghelia după Luca]]
[[ru:Евангелие от Луки]]
[[sm:O le Evagelia a Luka]]
[[scn:Vancelu di Luca]]
[[sh:Evanđelje po Luki]]
[[simple:Gospel of Luke]]
[[sk:Evanjelium podľa Lukáša]]
[[sl:Evangelij po Luku]]
[[sm:O le Evagelia a Luka]]
[[sr:Јеванђеље по Луки]]
[[sh:Evanđelje po Luki]]
[[fi:Evankeliumi Luukkaan mukaan]]
[[sv:Lukasevangeliet]]
[[tlsw:EbanghelyoInjili niya LucasLuka]]
[[ta:லூக்கா நற்செய்தி]]
[[th:พระวรสารนักบุญลูกา]]
[[tl:Ebanghelyo ni Lucas]]
[[uk:Євангеліє від Луки]]
[[ug:لۇقا بايان قىلغان خۇش خەۋەر]]
[[uk:Євангеліє від Луки]]
[[vi:Phúc âm Luca]]
[[yo:Ihinrere Luku]]
[[zh:路加福音]]
[[zh-min-nan:Lō͘-ka Hok-im]]
941.847

уредувања