Разлика помеѓу преработките на „Државник“

Додадени 8 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
Поимот „државник“ се применува и општо за [[шеф на држава]], виш политички работник, или пак некој кој во даден момент покажува извесни „државнички“ квалитети.
 
== Мисли ==
* [[Аристотел]] — „Државникот е најзаинтересиран да создаде [[морал|морален карактер]] кај неговите [[државјанство|граѓани]], имено наклонетост кон [[доблест]] и извршување на доблесни [[дело (философија)|дела]].“
* [[Хари Труман]] — „Политичар е човек кој се разбира од управување. Државник е политичар починат пред најмалку 15 години.“
* [[Хенри Кисинџер]] — „Должноста на државникот е да го премости јазот помеѓу доживувањето и визионерството.“
* [[Милтон Фридман]] — „Нечиј [[опортунизам]] е нечие државништво.“
* [[Ото фон Бизмарк]] — „Дури и победоносната војна за мене е зло, од кое државништвото мора да се труди да ги поштеди народите.“
* [[Винстон Черчил]] — „Политичарот мисли на следните избори, а државникот мисли на следните генерации.“
 
[[Категорија:Политичари]]
941.847

уредувања