Разлика помеѓу преработките на „Државна изборна комисија“

с
Бот: козметички промени
с (Брзо додавање категорија Државна изборна комисија на Македонија (со користење на [)
с (Бот: козметички промени)
'''Државната Изборна Комисија''' или '''ДИК''', според [[Устав на Република Македонија|Уставот на Република Македонија]] е надлежна за спроведување на сите избори во [[Република Македонија]]. ДИК е составена од Претседател, под-Претседател и членови. Сите членови на ДИК ги избира [[собранието на Република Македонија]], по претходен политички консензус.
 
== Состав ==
=== Сегашен состав ===
Состав од 2008<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.sec.mk:90/2009/index.php?option=com_content&view=article&id=1&Itemid=101|title=Државна Изборна Комисија |publisher=Државна Изборна Комисија |language=македонски|accessdate=2010-01-20}}</ref>
* '''Претседател'''
[[Александар Новакоски]]
* '''Заменик Претседател'''
[[Субхи Јакуп Јакупи]]
* '''Членови'''
# [[Тања Алтанџиева]]
# [[Јован Јосифовски]]
# [[Влатко Сајкоски]]
# [[Сашо Срцев]]
# [[Бедредин Ибраими]]
* '''Стручна служба'''
::'''Генерален секретар'''
[[Биљана Стојановска]]
[[Владо Васиљевски]]
 
=== Птедходни состави ===
Состав на ДИК кој ги спроведе Парламентарните избори во јули 2006 :
 
* Претседател - [[Јован Јосифовски]]
 
* Заменик - [[Субхи Јакупи]]
 
* Членови:
-[[Снежана Калеска]]
-[[Александар Новакоски]]
-[[Иљаз Ибиши]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.sec.mk:90/2009/ sec.mk] - Официјално мрежно место
 
{{Македонија-никулец}}
941.847

уредувања