Разлика помеѓу преработките на „Дијалектологија“

с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: be-x-old:Дыялекталёгія)
с (Бот: козметички промени)
==== Историја ====
Проучувањето на дијалектите започнало некаде во втората половина на XX век. Прв проучувач на дијалектите бил Георг Венкер ([[германски јазик|гер.]]Georg Wenker), кој во 1876 започнал да испраќа еден вид на поштенски прашалници низ разни населени места во северна [[Германија]]. Овие писма всушност содржеле една неколку реченици напишани на литературен германски јазик, и место за да се транскриптираат истите на разните наречја т.е. дијалекти. Во наредниот век, дијалектологијата се развила и постанала огромна гранка на лингвистиката.
 
 
[[Категорија:Лингвистика]]
941.847

уредувања