Разлика помеѓу преработките на „Демократски социјализам“

с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
Демократските социјалисти во текот на историјата не беа познати само по овој назив, па дури овој назив и поретко беше користен, поради неговата употреба од страна на социјалдемократите. Најчесто демократските социјалисти се нарекуваа и се нарекуваат леви социјалисти, а останатите термини за означување на овој политички правец се: автономен социјализам, нова социјалистичка левица и слично.
 
== Историја ==
 
При поделбата на дотогаш единствените социјалдемократски партии по [[Прва Светска војна|Првата светска војна]], се кристализираа три позиции: десницата, која го задржа називот социјалдемократија, левицата, чии приврзаници се нарекоа комунисти и центар, кого го претставуваа левите социјалисти. Најпознати леви социјалисти во тоа време беа [[австромарксизам|австромарксистите]], а истакнат лево-социјалистички проект претставуваше [[гилдски социјализам|гилдскиот социјализам]] во Британија на [[Г. Д. Х. Кол]].
По доаѓањето на [[Хуго Чавез]] на власт во [[Венецуела]] во [[1998]], а особено по неуспешниот воен удар од [[2002]], Венецуела тргна во насока на изградба на социјалистички систем, кој има многу заедничко со демократско-социјалистичките визии.
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.broadleft.org/leftsoc.htm Листа на лево-социјалистички и реформирани комунистички партии]
 
[[Категорија:Социјализам]]
941.847

уредувања