Разлика помеѓу преработките на „Демирхисарско“

Додадени 3 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
Поимот ''Демирхисарско'' се употребува за приближно означување на местото на некој настан и значи дека се случило во околината на градот [[Демир Хисар]], т.е. локација која географски гравитира кон градот. Во зависност од административната поделба дефинирана со соодветна законска регулатива понекогаш се мисли на сите населени места кои потпаѓаат под управување на локалните власти во [[општина Демир Хисар]], според оваа дефиниција во одредени периоди некои места потпаѓаат под Демирхисарско, но некогаш и не.
 
== Види исто така ==
* [[Листа на населени места во Република Македонија#Демирхисарски села|Демирхисарски села]], според актуелната територијална поделба на [[Република Македонија]].
 
{{никулец}}
941.847

уредувања