Разлика помеѓу преработките на „Движење на неврзаните“

с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: eu:Lerrokatu Gabeko Mugimendua)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:NAM Members.svg|thumb|480px|Членки на Движењето на неврзаните (2007). Со посветла сина се означени земјите со статус на набљудувачи.]]
'''Движењето на неврзаните''' е меѓународна организација во која членуваат 118 земји членки главно [[земји во развој]]. Движењето на неврзаните се занимава со прашањето на националните борби за независност, надминувањето на сиромаштијата, економскиот развој на земјите и се противи на [[колонијализам|колонијализмот]], [[империјализам |империјализмот]] и [[нео-колонијализам|нео-колонијализмот]]. Земјите членки на Движењето на неврзаните претставуваат 55% од населението на Земјата и речиси 2/3 од членките на [[ОН|Обединетите нации]].
 
[[СФРЈ|СФР Југославија]] до својот распад беше една од основачите и предводниците на Движењето. Нејзините земји наследнички по стекнувањето на независност го изгубија интересот за членување во движењето, но некои, [[Босна и Херцеговина]] и [[Србија и Црна Гора]], имаат статус на набљудувачи.
 
== Самити на Движењето на неврзаните ==
 
Самитите на Движењето на неврзаните обично се одржуваат на секое три години.
 
* Првиот самит на Движењето се одржува во [[Белград]] од [[1 септември|1]] до [[6 септември]] [[1961]] година. На самитот учествуваат 25 држави: 11 од Африка и Азија и Југославија, [[Куба]] и [[Кипар]].
 
* Вториот самит се одржува во [[Каиро]] од [[5 октомври|5]] до [[10 октомври]] [[1964]] година. Учествуваат 46 држави, при што најголем дел од новите членки се новите независни земји од Африка. Главни теми за дискусија се [[Израелско-арапски конфликт |Израелско-арапскиот конфликт]] и [[Индиско-пакистански конфликт|Индиско-пакистанскиот конфликт]].
 
* Третиот самит се одржува во [[Лусака]] од [[8 септември|8]] до [[10 септември]] [[1970]] година. Учествуваат 54 држави.
 
* Четвртиот самит се одржува во [[Алжир (град)|Алжир]] од [[5 септември|5]] до [[9 септември]] [[1973]] година. [[Светска нафтена криза од 1973 година|Светската нафтена криза од 1973 година]] е главна тема на самитот.
 
* Петтиот самит се одржува во [[Коломбо]] од [[16 август|16]] до [[19 август]] [[1976]] година.
 
* Шестиот самит се одржува во [[Хавана]] од [[3 септември|3]] до [[9 септември]] [[1979]] година. Главната тема на самитот е односот на Движењето кон [[СССР]] и се дискутира околу формирањето антиимперијалистички сојуз со СССР.
 
* Седмиот самит се одржува во [[Њу Делхи]] од [[7 март|7]] до [[12 март]] [[1983]] година.
 
* Осмиот самит се одржува во [[Хараре]] од [[1 септември|1]] до [[6 септември]] [[1986]] година.
 
* Деветтиот самит се одржува по втор пат во [[Белград]] од [[4 септември|4]] до [[7 септември]] [[1989]] година.
 
* Десеттиот самит се одржува во [[Џакарта]] од [[1 септември|1]] до [[7 септември]] [[1992]] година.
 
* Единаесеттиот самит се одржува во [[Картахена]] од [[18 октомври|18]] до [[20 октомври]] [[1995]] година.
 
* Дванаесеттиот самит се одржува во [[Дурбан]] од [[2 септември|2]] до [[3 септември]] [[1998]] година.
 
* Тринаесеттиот самит се одржува во [[Куала Лумпур]] од [[20 февруари|20]] до [[25 февруари]] [[2003]] година.
 
* Четиринаесеттиот самит се одржува по втор пат во [[Хавана]] од [[11 септември|11]] до [[16 септември]] [[2006]] година. На самитот е усвоена декларација со која се осудува употребата на прекумерна сила од страна на [[Израел]] во текот на [[Израелско-либанска војна од 2006 година|Израелско-либанската војна]], повикани се Обединетите Нации да бидат порепрезентативни за помалите земји членки, поддржана е иранската програма за нуклеарна технологија (за мирољубиви цели) и е осудена надворешната политика на [[САД]].
 
* Петнаесеттиот самит е одржан во [[Шарм ел-Шеик]] во [[Египет]] од 15 до 16 септември 2009.
 
== Види исто така ==
 
* [[Г-77]]
* [[Трет свет]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.e-nam.org.my Официјална страница на Движењето на Неврзаните]
* [http://www.cubanoal.cu/ingles/index.html 14-от Самит на Неврзаните (на англиски јазик)]
 
[[Категорија:Глобални организации]]
941.847

уредувања