Дадилка: Разлика помеѓу преработките

Одземен 1 бајт ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Дадилката''' е жена која е вработена како детска негувателка во едно домаќинство и дава отчет директно на господарката. Припомогната е од барем една [[детска слугинка]]. Некои дадилки останувале вработени во едно [[аристократ|аристократско]] семејство многу години одгледувајќи повеќе генерации од тоа семејство.
 
Денес, иако многу семејства вработуваат [[бебиситер|бебиситерки]], тие се хонорарни работници. Дадилки со полно работно време можат да си дозволат само семејствата од [[средна класа|високата средна класа]] до [[висока класа|високата класа]]. Дадилките извршуваат задачи како:
941.847

уредувања