Разлика помеѓу преработките на „Гнилане (округ)“

Додадени 33 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
(Создадена страница со: {| border=1 cellpadding=4 cellspacing=0 class="toccolours" style="float: right; width: 300px; clear: both; margin: 0.5em 0 1em 1em; border-style: solid; bor...)
 
с (Бот: козметички промени)
{| border=1 cellpadding=4 cellspacing=0 class="toccolours" style="float: right; width: 300px; clear: both; margin: 0.5em 0 1em 1em; border-style: solid; border:1px solid #7f7f7f; border-right-width: 2px; border-bottom-width: 2px; border-collapse: collapse; font-size: 95%;"
|+<big><big>'''Округ Гњилане<br />Komuna e Gjilanit<br />Gnjilanski okrug'''</big></big>
|-
| align="center" colspan="2" | [[ImageПодатотека:RR GJI.png|200px]]<br />Гњилане во рамките на [[Косово]]
|-
| '''[[Главен град]]'''
| [[Гњилане]]
|-
| '''[[Површина]]'''<br />&nbsp;&ndash; вкупно<br />&nbsp;&ndash; % вода
| <br />&nbsp;?<br />&nbsp;н/п
|-
| valign=top | '''[[Население]]'''<br />&nbsp;&ndash; вкупно<br />&nbsp;&ndash; [[Густина на население]]
| <br />&nbsp;?<br />&nbsp;?
|-
| '''Код'''
|}
 
'''Округот Гњилане''' ({{lang-sq|Komuna e Gjilanit}}; {{lang-sr|Гњилански oкруг, Gnjilanski okrug}}) е еден од седумте [[окрузи на Косово]]. Центар на округот е градот [[Гњилане]] и опфаќа три општини.
 
== Општини ==
 
Округот ги опфаќа општините:
* [[Витина]]
 
== Етнички групи ==
 
Во 1991 година, сите општини во округот имале албанско мнозинско население: [[Гњилане]] (76.54%), [[Косовска Каменица]] (73.05%), [[Витина]] (78.68%).
 
== Видете исто така ==
* [[Окрузи на Косово]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.gjilani-komuna.org/ Општина Гњилане]
 
{{Косово-никулец}}
{{Косовски окрузи}}
 
[[CategoryКатегорија:Окрузи на Косово]]
 
[[bg:Гнилянски окръг]]
[[eu:Gnjilane (Barrutia)]]
[[it:Distretto di Gnjilane]]
[[nl:Gjilan (regio)]]
[[ja:ジラニ郡]]
[[nl:Gjilan (regio)]]
[[pl:Gnjilane (region)]]
[[ro:Districtul Gnjilane]]
[[sh:Okrug Gjilani]]
[[sq:Komuna e Gjilanit]]
[[sr:Гњилански округ]]
[[sh:Okrug Gjilani]]
941.847

уредувања